i o nás

Člověk může být dúkladný a nemusí být úkladný, ačkoliv kladný a ladný je na všechny dny.

Jazykový výklad slova, které je mým výplodem, mi roste v hlavě docela dlouho a dosud nedozrál. Občas si tedy s těmito osmi písmeny hraji a dělá mi to radost. Pokud by to chytlo i vás, budu jedině rád. Nejprve jsem neměnil pořadí písmen a hledal obsah ve všech nalezených tvarech, teď se občas pustím dál.

Občas - čas - časem jsem zjistil, že času, který každému schází, je všude spousta (asi na mě zbývá všechen ten, který druhým schází) a rozhodl jsem se ho využít trochu neobvykle. V centru Prahy, tedy v Karlíně, v domě vypadajícím spíš na zboření než na život, ale s duchem staletí, které se nedá nakašírovat, jsem si koupil sklep. Nepředstavitelně špinavý, vycpaný nepořádkem, co se nikam nevešel, pokálený, vlhký od nevětrání, černý jak noc. Začal jsem v roce 2008, palice, sbíječka, kartáč, lopata, kýbl, s radami hloupými i dobrými, "NEHOUPAT", "PANE LORENC, UVEZU TO?", a snad jen pro svou radost, ho dohromady dávám do dnes. Už jsem v podstatě hotový, ateliér se třemi místnostmi je možné využít pro víc účelů a třeba ho začnu někdy i pronajímat.

Karlín je čtvrť snad s nejvíce zážitky a proměnami za posledních pár desetiletí. Z černé čtvrti zpoza pražskými branami voda vyplavila starobu a proměnila ho v nejdynamičtěji se rozvíjející část metropole. Pozemky u Vltavy zarůstají, pevně a vysoko kvetou sklem, železem i promyšlenými tvary. Praha nepromarnila svou šanci, aspoň tady ne. Přitom je tady všude blízko. Metro za rohem, Staroměstské náměstí pár desítek kroků, Žižkov přes tunýlek a na hrad je taky vidět.

Karlín mám rád.

Momentální náplní skupiny - osobností dúkladní je věnovat se fotografii a to pro vlastní potěchu a růst i pro lidi, kteří s námi spolupracují. Komerce je směr, kterého se vůbec neodříkáme, ale našim cílem je udržet si mladistvé nadšení v jakémkoliv věku, což léty bude stát jistě víc úsilí. Fotografie nás nebude nikdy plně živit a tak se nám to snad podaří.

Technika co pomáhá

Myšlenka tvoří, sama nic neznamená.

Technika předběhla většinu tvořivosti. Stírá rozdíl mezi průměrným a dobrým, zapomněla na čas ve fotokomoře a zaprodala se průměrnosti. Ale i tak pomáhá a umí to co zatím nikdy.
Camera obscura je ale věčný základ. Oči, znalost pravidel, drzost je vědomě porušovat a trocha štěstí překonaná není. Po letech střídání jsem se ustálil jako Canonista. Nic proti ostatním značkám, uznávám je, ale poměr ceny a výkonu v Canonu již dlouhá léta vede. Ne vždy je nutné jít proti proudu, i když jsem měl za povinnou četbu jiráskovo Proti všem.